Agresja w społeczeństwie, jak się bronić?

0

Słyszysz o niej wielokrotnie, ale czy wiesz czym tak naprawdę ona jest?



W psychologii mianem agresjii określa się zachowanie, które jest intencjonalne oraz ukierunkowane zewnętrznie lub wewnętrznie (autoagresja). Intencją takiego zachowania jest zazwyczaj wywołanie u obiektu dotkniętego agresją szkód psychicznych lub fizycznych.

Rozróżniamy wiele różnych form agresji, psychologowie nie są jednak zgodni co do ustalenia jakie mechanizmy stoją za jej powstaniem oraz przyczynami.

Złe nastroje w społeczeństwie


Często mówi się, że agresja to reakcja do której dochodzi w sytuacji, gdy człowiek nie potrafi sobie poradzić z jakiś problemem i czuje się bezradny, do agresji dochodzi wtedy, gdy zawiodło wszystko inne.

Łatwo zaobserwować to przyglądając się społeczeństwu w telewizji, internecie czy korzystając z innego rodzaju mediów. Społeczeństwo reaguje agresywnie gdy próbuje coś wywalczyć, a inne środki, pomimo stosowania, nie pomogły w osiągnięciu wyznaczonego celu. Do agresji (wzajemnej, obustronnej) dochodzi na marszach, protestach, strajkach. Agresywni pseudokibice napadają na sympatyków drużyny przeciwnej po to, by w jakiś sposób ustabilizować swoją pozycję (można by tu pokusić się o stwierdzenie, że agresja wynika tu z braku pewności siebie, niskiej samooceny i obawy przed tym, że ktoś dostrzeże ich słabość).

Nie daj zrobić z siebie ofiary!


”Agresorzy często upatrują swojego celu w osobach, które uważają za potencjalnie słabsze. Można ich porównać do piranii – gdy poczują strach, lęk czy brak pewności siebie, żywią się tym i rozkręcają bardziej, atakując coraz zacieklej. Nawet jeśli agresja nie przeradza się w przemoc fizyczną, nie musisz się na nią godzić.”

Pamiętaj, że zanim dojdzie do eskalacji problemu, możesz próbować załagodzić sytuację, powołując się na logikę, stosując metody negocjacyjne w części przypadków będziesz w stanie zminimalizować bądź całkowicie zniwelować zagrożenie. Nie znaczy to, że masz schodzić agresorowi z drogi czy dawać się poniżać – istotne będą Twoja asertywność i pewność siebie!. Nie przejmuj się, jeśli masz z tym problem – są to rzeczy, które można w sobie wyćwiczyć.

Samoobrona


Niestety, często zdarza się, że agresorzy są niesamowicie oporni na logiczne argumenty, a próby konwersacji spełzają na niczym. Konflikt eskaluje, agresor staje się napastnikiem.

Co wtedy?

Wtedy musimy się bronić, nie pozwolić na to, by napastnik wyrządził krzywdę nam bądź osobom, które aktualnie są z nami. Nie ma niczego cenniejszego nisz życie nasze czy naszych najbliższych, tak więc musimy wykorzystać wszelkie dostępne środki dbając jednocześnie o to, by nie przekroczyć tak zwanych granic obrony koniecznej. Oczywiście, nie każdy z nas jest urodzonym zabijaką ze stalowymi nerwami, czasami napastnik może wywołać w nas paraliżujący strach. Na szczęście, kursy samoobrony prowadzone przez profesjonalistów to miejsce, w którym w kontrolowanych warunkach będziemy mogli przygotować się choć częściowo na sytuacje niebezpieczne, a także nabrać pewności siebie.

Zostaw odpowiedź