Polowanie, kiedy można?
Odrobina teorii
Pod hasłem polowania kryje się ogół czynności takich jak tropienie, ściganie, strzelanie i pozyskiwanie zwierzęcia, które wykonują myśliwi zachowując przy tym obowiązujące obecnie przepisy.
Ze względu na liczebność osób biorących udział w polowaniu, możemy dokonać podziału na:
– polowania indywidualne – czyli takie, które prowadzi jeden myśliwy, czasami dopuszcza się do uczestnictwa również pomocnika myśliwego
–polowania pojedyncze – czyli takie, w których bierze udział wyłącznie jeden myśliwy
–polowania zbiorowe – w takim polowaniu bierze udział wielu myśliwych.
Pozostałe kryteria, których możemy użyć by dokonać klasyfikacji polowań, to między innymi:
Teren na którym odbywa się polowanie
–polowania błotne – mają one miejsce na bagnach
–polowania wodne – odbywają się na zbiornikach wodnych
–polowania polne – przeprowadza się je na terenach rolnych
–polowania na tzw. białej stopie – czyli polowania na terenach pokrytych śniegiem
Rodzajów polowania jest wiele, niekiedy różnią się one od siebie drobnymi detalami, można rzec że jedyną stałą dla każdego polowania jest uczestnictwo przynajmniej jednego myśliwego.
Polowanie a kłusownictwo
”Należy oddzielić grubą kreską polowanie od kłusownictwa, między tymi dwiema czynnościami nigdy nie można postawić znaku równości, a to głównie ze względu na nielegalność kłusownictwa”. Kłusownictwo jest niczym innym jak nielegalnym ubojem, dręczeniem i ściganiem zwierzyny a także łowieniem ryb, bez poszanowania dla panującego prawa, bez uprawnień i w niedozwolony sposób (często również w okresie ochronnym dla danego gatunku).
By być w porządku…
Polowania obłożone są w Polsce szeregiem norm i przepisów regulowanych przez odpowiednie ustawy. Podczas polowania koniecznie trzeba mieć przy sobie ważną legitymację Polskiego Związku Łowieckiego, zezwolenie na broń myśliwską a także upoważnienie do przeprowadzenia polowania. Takie upoważnienie powinien wydać dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego.
Przepisy regulują również zakres broni, z którego możemy skorzystać w trakcie polowania. Przestrzeganie ustanowionych zasad jest ważne, a nawet delikatne ich naruszenie może stanowić podstawę do postawienia myśliwego przed odpowiedzialnością i wyciągnięciu konsekwencji prawnych.
W zależności od zwierzyny będącej celem naszego polewania a także jej wieku i płci, może ono odbyć się legalnie jedynie w określonych terminach i tak na przykład w przypadku jeleni szlachetnych, odstrzału byków możemy dokonywać między 21 sierpnia a końcem lutego, odstrzał łani trwa od 1 września do 15 stycznia, za to na cielęta można polować między 1 września a końcem lutego.
Okresy ochronne dla poszczególnych gatunków wynikają z różnych czynników, w tym także z ich okresu rozrodczego. Dostosowanie się do tych wyznaczonych terminów jest ważne ze względu na konieczność zachowania odpowiedniej liczebności przedstawicieli płci gatunku, gdyż jest to potrzebne do jego przetrwania.