Obozy RPG – udana forma wypoczynku

Wybierając formę wypoczynku letniego dla swojego syna czy córki chcemy, żeby organizator zapewnił naszemu dziecku bezpieczeństwo, dobrą zabawę i jakieś korzyści dzięki, którym będziemy pewni, że warto było w to przedsięwzięcie zainwestować.

W czasach, w których żyjemy nasze dzieci mają wszystko podane na tacy. Zapewniamy im wszystko łącznie z organizacją czasu wolnego. Wymyślamy przeróżne zajęcia, a i tak, koniec końców, rzadko wygrywamy z konkurencją w postaci komputera czy telefonu. Każdy z nas potrafi sobie wyobrazić snujące się po domu dziecko, a tym bardziej nastolatka, który z posępną miną mówi „nudzi mi się”. To samo zdarza się na wyczekiwanym przez nas urlopie. Czy są zatem miejsca, które potrafią zadowolić naszą pociechę? Tak. Są to obozy RPG.

Dlaczego warto wysyłać dzieci i młodzież na obozy RPG?

Co to jest gra RPG?

Nazwa pochodzi od angielskich słów Role Playing Game czyli odgrywanie ról. Gry RPG znane są na świecie od 1974r. Inaczej mówi się o nich gry fabularne, gdyż ich podstawą jest tworzenie wyobrażonego świata i postaci, w które wcielają się uczestnicy. Sesję RPG prowadzi mistrz ceremonii, który jako jedyny zna scenariusz. To on wprowadza resztę graczy w fikcyjną rzeczywistość, czuwa nad przestrzeganiem zasad czyli mechaniką gry i prowadzi narrację stawiając wyzwania przed pozostałymi osobami, które zmuszone są improwizować niczym aktorzy w teatrze. Gry RPG toczą się więc całkowicie w świecie wyobraźni, przede wszystkim w konwencji fantasy, science fiction, cyberpunk, horror, a także historycznej.

Jakie korzyści przyniesie odgrywanie fikcyjnych ról?

Na obozach RPG sesje gry odbywają się codziennie, a ich narracja rozbudowuje się i jest kontynuowana w kolejnych dniach. Są też wersje LARP, które angażują młodych ludzi do rzeczywistych działań w zaaranżowanej do tego przestrzeni. Każdy uczestnik podczas gry korzysta z własnej wyobraźni poszerzając tym samym, jej możliwości twórcze. Zdolność do przywoływania

i tworzenia w myślach wyobrażeń, bo tym właśnie jest wyobraźnia, wpływa na rozwój procesów myślowych w ogóle, w tym na myślenie logiczne. Ponadto imaginacja jest podstawą kreatywności czyli zdolności człowieka do tworzenia nowych rozwiązań, koncepcji, idei.

Gry RPG są zabawami „na niby”, a ich istotną rolę w rozwoju przedstawił już ok. 1954 roku szwajcarski psycholog Jean Piaget opisując zabawę symboliczną i odgrywanie ról jako podstawę rozwoju inteligencji, rozwiązywania problemów i kompetencji społecznych. Możemy więc mieć pewność, że nasze dziecko wróci z takiego obozu z większymi możliwościami poznawczymi, a jego mózg będzie działał sprawniej.

Czy mojemu dziecku będzie się podobało?

Uczestnicy obozów RPG mówią, że było świetnie, że szybko im minął czas, że się nie nudzili, że poznali fajnych ludzi. Wiemy, że sprawiły to gry fabularne, które oprócz zwiększenia możliwości wyobraźni wpływają też na inne rzeczy. W pierwszej kolejności wymienić można integrację grupy. Obozowicz bardzo szybko staje się częścią zespołu, ma wspólne tematy i sprawy z innymi. Każdy uczestnik jest ważny i każdy ma swoje miejsce w narracji więc czuje się potrzebny. Ponadto pomiędzy uczestnikami gry występuje wiele interakcji, które wymagają współpracy, komunikacji, rozwiązywania konfliktów, negocjowania czy poczucia humoru po prostu. Wszystko to sprawia, że na obozie RPG każdy młody człowiek angażuje się zarówno w relacje z rówieśnikami, jak i ma wpływ na tworzenie wspólnego fikcyjnego świata. Granie w RPG jest atrakcyjne i twórcze, co ostatecznie przynosi efekt w postaci zadowolonego dziecka czy nastolatka.

Podsumowanie

Obozy RPG to dobry wybór na letni wypoczynek dla dziecka, ponieważ gwarantuje doskonałą zabawę wśród rówieśników, a jednocześnie uczy alternatywnego sposobu spędzania czasu oraz rozwija wyobraźnię, kreatywność i logiczne myślenie. Twoje dziecko będzie usatysfakcjonowane! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronie: https://www.kogis.pl/

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.